• 07 Şub 2022

GABB’ nden Uygulamalı İtfaiye Eğitim Seminerleri Dizisi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB)ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen temel itfaiye programı 1. dönem eğitimleri yapıldı.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kayapınar Şubesinde düzenlenen programa Adıyaman, Ağrı, Batman, Elazığ ve Bitlis belediyelerinden 17 itfaiye erinin katıldığı programda uygulamalı itfaiye, teorik afet yönetimi ve koordinasyon eğitimleri verildi.
İtfaiyecilere, gerçek yangın, kurtarma operasyonlarında karşılaşabilecekleri tüm durumların yaşatılması, yangına müdahale, söndürme ekipmanlarının kullanım teknikleri, arama-kurtama yöntemleri, doğalgaz ve LPG müdahalesi, similasyon uygulama eğitimleri 2 gün boyunca eğitmenler tarafından verildi.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Veysel Yiğit, eğitimlerin itfaiyecilerin olaylara müdahalede daha da profesyonelleşme amacıyla verildiğini söyledi.
Tecrübelerini bölge illeri itfaiyecileri ile paylaştıklarını belirten Yiğit, şöyle konuştu:
“Olası yangın ve afet olaylarında halkımızın mal ve can güvenliğinin daha profesyonel ekiplerce sağlanması için bölgemize hitap edebilecek, Türkiye standartlarında itfaiye eğitim merkezi faaliyetlerine yıl içerisinde devam edeceğiz.”
“Bu tür eğitimlerle eksiklerimiz aşacağız”
Batman İtfaiyesinde görevli Mahfuz Arslan eğitimin faydalı geçtiğini belirterek, ”Doğalgaza müdahale, köpüklü ve su ile müdahaleyi öğrendik. Pratikte yangında dikkatli ve tedbirli olarak erken müdahale yöntemini öğrendik.” dedi.
Ağrı Patnos İtfaiyesinde görevli Fatih Yılmaz, eğitim sayesinde eksiklerini görme fırsatı yakaladığını kaydederek, şöyle konuştu:
“Similasyonlu duman odasındaki eğitimi gördük. Büyük yangınlara nasıl müdahale edebileceğimizi, bundan sonraki aşamalardaki afetler, kazalarla ilgili eğitimleri göreceğiz. Bu tür eğitimlerle eksiklerimiz aşacağız.”
Batman Hasankeyf İtfaiyesinde görevli Sinan Memiş ise 20 yıllık itfaiyeci olduğunu ve eğitimle tecrübe kazandıklarını vurguladı.
Eğitimler devam edecek
Büyükşehir Belediyesi, GABB işbirliğiyle gerçekleştirilen ve 71 belediyenin davet edildiği temel itfaiye eğitim programında diğer iki grup 13 -16 ve 20-23 Şubat tarihleri arasında eğitime alınacak.
İtfaiyecilere eğitimlerinin ardından katılım belgesi verilecek.